Blockchain چیست؟ یک راهنمای مبتدی

Blockchain چیست؟ یک راهنمای مبتدی

فناوری Blockchain چیست؟ آیا این “چیز بزرگ بعدی” است؟ آیا وقتی یک شرکت تازه تاسیس از شما می خواهد در سرمایه گذاری مبتنی بر بلاکچین خود سرمایه گذاری کنید ، یک بار در طول زندگی فرصت خود را از دست می دهید؟ در پست امروز ، من به این س questionsالات و موارد دیگر پاسخ خواهم داد.

خواندن را دوست ندارید؟ این یک نسخه ویدیویی از این راهنما است

خلاصه فناوری بلاکچین

فناوری Blockchain روشی برای مدیریت دفتر ثبت سوابق به روشی غیرمتمرکز است. این بدان معنی است که همه در نگهداری و به روزرسانی دفتر مشارکت دارند ، که جعل جعل عملاً غیرممکن است.

در حالی که فناوری Blockchain یک راه حل خوب برای مسئله تمرکز است ، اما بسیار ناکارآمد و کند است ، بنابراین فقط در صورتی که مشکل موجود تمرکز باشد باید از آن استفاده شود..

به طور خلاصه این فناوری Blockchain است. اگر می خواهید توضیحات مفصلی در مورد Blockchain و نحوه کارکرد فناوری Blockchain به خواندن ادامه دهید ، آنچه در اینجا می آورم:

1. گفتن جعلی از واقعی?

قبل از اینکه بفهمیم فناوری Blockchain چگونه کار می کند ، باید بفهمیم که چه مشکلاتی برای حل آن طراحی شده است ، بیایید یک قدم به عقب برگردیم و بگذارید سوالی از شما بپرسم …

چگونه بفهمیم چیزی جعلی است یا واقعی در دنیای امروز?

به عنوان مثال ، یک اسکناس دلار ، گواهینامه رانندگی ، رأی دادن در انتخابات. چگونه تعیین کنیم معتبر است یا خیر?

جواب؟ ما سابقه ای از آن را ثبت می کنیم.

به عنوان مثال ، هر اسکناس دلار یک شماره سریال دارد که توسط بانک ثبت می شود. شماره گواهینامه رانندگی شما توسط DMV ثبت می شود و از سوابق رأی گیری برای ردیابی افرادی که رأی داده اند و کسی که رأی نداده اند استفاده می شود ، بنابراین همان شخص نمی تواند دو بار رأی دهد.

هر زمان که بخواهید قانونی بودن یک سند را تأیید کنید ، فقط آن را نزد مرجع مربوطه جستجو می کنید. ما حتی دفاتر اسناد رسمی را داریم ، افرادی که از طرف دولت مجوز دارند به عنوان شاهد برای تأیید و ثبت اعتبار اطلاعات یا هویت ها فعالیت کنند..

مشاهده خواهید کرد که یک چیز مشترک در همه این مکانیسم ها وجود دارد – آنها متمرکز هستند ، این بدان معناست که یک مرجع اصلی وجود دارد ، خواه بانک ، دفتر ایالتی یا شخصی باشد که قدرت صدور و اعتبار سنجی اطلاعات را دارد.


2. نکات منفی مقامات مرکزی

مقامات مرکزی قدرت زیادی دارند و همانطور که می دانید ممکن است گاهی قدرت خراب شود. بنابراین چه اتفاقی می افتد اگر یکی از این مقامات بخواهد واقعیت ها را تغییر دهد یا حتی شاید کمی تاریخ را تغییر دهد?

این ممکن است دور از ذهن به نظر برسد ، اما حتی تاریخ جهانی ما نیز فقط سابقه ای است که مورخان به صورت متمرکز نگه داشته اند. عبارت “تاریخ توسط فاتحان نوشته می شود” به ما می گوید که گاهی اوقات افراد قدرت می توانند حقایق را تحریف کنند.

اگر فکر نمی کنید این امکان وجود داشته باشد ، در اینجا یک نمونه زندگی واقعی آورده شده است.

امروزه بیشتر پول فقط سابقه این است که چه کسی به چه کسی بدهکار است. با توجه به بحران کم هزینه در سال 2008, تقریباً هزار شرکتها در ایالات متحده بیش از 630 میلیارد دلار دریافت کردند که قبلاً وجود نداشته است. بدهی های شرکت های دیگر به طور کامل برداشته شده است.

برخی استدلال می کنند که این کمک مالی توجیه پذیر است ، اما نمی توانید انکار کنید که کسی تصمیم به تغییر سوابق میزان پول و بدهی.

به همین دلیل بیت کوین متولد شد. این اولین شکل پول بود که نیاز به یک مرجع مرکزی را برطرف کرد. سوابق آن توسط همه نگهداری می شود ، نه فقط توسط بانک های مرکزی.

و هنگامی که همه افراد در حال پیگیری و بررسی حقایق هستند ، خوب ، این بدان معناست که شما دیگر نمی توانید دفتر معاملات را تغییر دهید هر زمان که چیزی اضافه نشود زیرا راحت تر است. در واقع شما باید شروع به پاسخگویی کنید.

اما پول تنها مکانی نیست که تمرکز زدایی می تواند در آن نقش داشته باشد. آیا آن کتابهای دائرlopالمعارفی بزرگ را به یاد می آورید که ما در هنگام تحقیق به آنها اعتماد می کردیم?

دائرlopالمعارف بریتانیکا صد ویرایشگر تمام وقت و بیش از 4000 همکار برای استخدام آنچه ما به عنوان مرجع دانش در نظر گرفتیم استخدام کرد. فقط تصور کنید قدرت ویراستاران این کتابها در تصمیم گیری در مورد آنچه شایان ذکر است ، محکوم کردن ، تأیید یا نادیده گرفتن ،.

خوب ، آخرین جلد دائرlopالمعارف بریتانیکا در سال 2010 منتشر شد.

امروزه اطلاعات با بیش از 130 هزار ویراستار فعال که صفحات مختلف ویکی پدیا را حفظ می کنند بسیار غیرمتمرکز است. خطر “سرکش” شدن بدون توجه هر یک از آنها بسیار کمتر است زیرا هر ویرایش عمومی است و توسط هر کسی قابل تأیید است.

تمرکززدایی خطر فساد ، کلاهبرداری و دستکاری را کاهش می دهد. فناوری Blockchain یک روش جدید و ابتکاری برای اجرای تمرکززدایی است.

3. فناوری Blockchain با اصطلاحات ساده

فناوری Blockchain راه حلی برای مسئله تمرکز است. این یک سیستم برای ثبت سوابق توسط همه ، بدون نیاز به یک مرجع مرکزی است – یک روش غیرمتمرکز برای نگهداری یک دفترچه که جعل آن عملا غیرممکن است.

منظور من این است که وقتی چشمان زیادی همه کارهای انجام شده را مشاهده و تأیید می کنند ، شکستن قوانین بدون توجه بسیار دشوار است.

شاید از خود بپرسید که چرا Blockchain نامیده می شود?

خوب ، تصور کنید ما یک دفتر مشترک با بسیاری از صفحات سوابق نگهداری می کنیم. هر صفحه با نوعی خلاصه صفحه قبل از آن شروع می شود. اگر بخشی از صفحه قبلی را تغییر دهید ، باید خلاصه صفحه فعلی را نیز تغییر دهید. بنابراین صفحات در واقع پیوند داده می شوند ، یا به هم زنجیر می شوند.

از نظر فن آوری ، صفحات را بلوک می نامند. و از آنجا که هر بلوک به داده های بلوک قبلی مرتبط است ، ما یک زنجیره بلوک یا یک بلاکچین داریم.

بسیاری از مردم فکر می کنند که ساتوشی ناکاموتو, مخترع اسرارآمیز بیت کوین ، فناوری Blockchain را ایجاد کرد. از نظر فنی او فقط اولین اجرای واقعی آن را ایجاد کرد – بیت کوین.

در واقع ، این کلمه blockchain هرگز حتی در آن ذکر نشده است تصویر سفید اصلی Satoshi. نزدیکترین چیزی که او می گوید Blockchain “زنجیره بلوک” است.


4. چهار عنصر بلاکچین

اکنون که می دانید فناوری بلاکچین چیست ، ما هنوز دو سوال مهم برای پاسخ دادن داریم – در واقع چگونه کار می کند و آیا بلاکچین آینده ما را تغییر می دهد?

بیایید با اولین سوال شروع کنیم. راه دیگر برای پرسیدن این سوال این است – چگونه می توان سیستمی ایجاد کرد که امکان ایجاد ، تأیید و به روزرسانی سوابق توسط همه را فراهم کند?

خوب ، چهار عنصر وجود دارد که بلاکچین برای داشتن زندگی خودش به آن نیاز دارد.

شبکه نظیر به نظیر

شبکه ای از رایانه ها که به آنها گره نیز می گویند ، به همان اندازه دارای امتیاز هستند. این برای همه و همه باز است. این اساساً همان چیزی است که امروز با اینترنت داریم. ما به این شبکه نیاز داریم تا بتوانیم از راه دور با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به اشتراک بگذاریم.

رمزنگاری

رمزنگاری هنر ارتباطات ایمن در یک محیط خصمانه است. این به من امکان می دهد پیام ها را تأیید کنم و صحت پیام های خودم را ثابت کنم ، حتی در صورت وجود پخش کننده های مخرب.

ما به دلیل اولین عنصر به رمزنگاری نیاز داریم. به یاد داشته باشید ، من گفتم هر کسی می تواند در این شبکه شرکت کند – از جمله بازیگران بد. این بسیار عالی است که می توانم ارتباط برقرار کنم ، اما همچنین باید اطمینان حاصل کنم که ارتباط من بدون تغییر ایجاد می شود.

الگوریتم اجماع

می توانید کلمه فنی “الگوریتم” را با کلمه “قاعده” تغییر دهید. این بدان معناست که ما باید در مورد قوانینی درباره چگونگی افزودن صفحه جدید ، که به عنوان بلوک نیز شناخته می شود ، به سوابق خود توافق کنیم.

انواع مختلفی از قوانین اجماع وجود دارد ، در مورد Bitcoin ما از الگوریتم اجماع استفاده می کنیم که به عنوان اثبات کار شناخته می شود.

این الگوریتم بیان می دارد که برای اینکه کسی حق کسب یک صفحه جدید به دفتر ما را بدست آورد ، باید راه حل مسئله ریاضی را پیدا کند که برای حل آن به قدرت محاسباتی احتیاج دارد..

رایانه های اطراف شبکه برای حل مسئله ریاضیات محاسبات را انجام می دهند و با این کار انرژی زیادی مصرف می کنند. به عبارت دیگر ، آنها کارهای زیادی انجام می دهند. به همین دلیل است که وقتی یکی از آنها شماره ای را پیدا می کند که مشکل را حل می کند و آن را به شبکه نمایش می دهد ، در اصل “اثبات کار” را نشان می دهد.

فکر کنید این روش کامپیوتر است که می گوید: “سلام ، من در اینجا ابتدا مقدار زیادی انرژی صرف کردم تا این مشکل را حل کنم ، بنابراین حق نوشتن صفحه بعدی را دارم”.

الگوریتم های اجماع دیگری نیز وجود دارد ، برخلاف آنچه من فقط توصیف کردم ، که به انرژی زیادی احتیاج ندارند. این فقط نوع الگوریتمی بود که بلاکچین بیت کوین از آن استفاده می کند.

جوانب مثبت و منفی الگوریتم های مختلف وجود دارد ، اما برای اجرای یک دفتر مرکزی غیرمتمرکز باید یکی را انتخاب کنید ، در غیر این صورت دستیابی به اتفاق نظر با بسیاری از افراد در شبکه بسیار دشوار است.

مجازات و پاداش

این عنصر در واقع از تئوری بازی گرفته شده است و اطمینان حاصل می کند که همیشه رعایت قوانین به نفع افراد خواهد بود.

تاکنون ، ما شبکه ای را راه اندازی کرده ایم که راهی برای برقراری ارتباط ایمن دارد و مجموعه ای از قوانین را برای رسیدن به اتفاق نظر دنبال می کند. اکنون ما با اعطای جایزه به افرادی که به ما در حفظ سوابق و افزودن صفحات جدید کمک می کنند ، این عناصر را بهم می چسبانیم.

این پاداش نشانه یا سکه ای است که هر بار به توافق برسد و بلوک جدیدی به زنجیره ما اضافه شود ، اعطا می شود.

از طرف دیگر ، بازیگران بدی که سعی می کنند سیستم را فریب دهند یا دستکاری کنند ، در نهایت پولی را که برای قدرت محاسباتی خرج کرده اند از دست می دهند یا سکه های آنها را می توان از آنها گرفت.

در پایان ، نکته مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که سیستم تنبیه و پاداش بر رفتار روانشناختی تأثیر می گذارد. این قوانین سیستم را از چیزی که باید دنبال کنید به چیزی تبدیل می کند که می خواهید دنبال کنید زیرا انجام آن به نفع شما خواهد بود.

این فقط یک توضیح بسیار سطح بالا از آنچه بلاکچین تشکیل شده است بود. اگر می خواهید کمی بیشتر به این روند عمیق بپردازید ، فیلم ما را در مورد استخراج بیت کوین ، بخشی از دوره سقوط 7 روزه بیت کوین ، ببینید.

5. عنصر پنجم

بنابراین ، چهار عنصر برای ایجاد فناوری بلاکچین وجود دارد – شبکه همتا به همتا ، رمزنگاری ، الگوریتم اجماع و مجازات و پاداش. با این حال ، یک عنصر پنجم وجود دارد ، که واقعاً نمی توان آن را تلفیق کرد … پذیرش بازار.

منظور من این است که ، ما می توانیم یک گروه پنج نفره داشته باشیم که یک دفتر با الگوریتم اجماع به اشتراک می گذارند ، اما در واقع آن را غیر متمرکز نمی کند ، زیرا افراد کافی بخشی از سیستم نیستند.

علاوه بر این ، اگر فرزندخواندگی وجود نداشته باشد ، برای سکه ما هیچ ارزشی ندارد و عنصر چهارم مجازات و پاداش بسیار موثر نیست.

فقط به محض دستیابی به توده حیاتی تعداد کاربران ، بلاکچین واقعاً غیرمتمرکز شده و بنابراین تغییرناپذیر می شود. و در آن مرحله ، سکه آن بلاکچین معمولاً از نظر ارزش افزوده می شود.

دشوار است بگوییم چه چیزی باعث پذیرش بازار در مقیاس گسترده می شود. در مورد بیت کوین ، همه چیز در واقع از طریق استفاده در وب تاریک شروع شد ، جایی که مردم از Bitcoin برای پرداخت هزینه مواد مخدر و سایر موارد غیرقانونی استفاده می کردند.

از آن زمان ، افراد بیشتری تحقیق در مورد بیت کوین و بلاکچین را شروع کرده اند و مزایای ارائه شده آنها را دیده اند. یا در عمل یا به عنوان سرمایه گذاری.

پنج عنصر یک بلاکچین کاملاً باز ، عمومی و غیرمتمرکز وجود دارد.

تا به امروز تعداد معدودی بلاکچین وجود دارد که بیش از 1000 شرکت کننده واقعاً مستقل دارند و به همین ترتیب می توان آنها را غیرمتمرکز قلمداد کرد – بیت کوین ، اتریوم و مونرو به نام چند مورد.

اگر فکر می کنید که به حرکت درآوردن یک بلاکچین کار سختی به نظر می رسد ، کاملاً درست می گویید. اما این جایی است که Ethereum وارد می شود. Ethereum یک بلاکچین Do It Yourself است که همه این پنج عنصر از قبل در حرکت هستند. تنها کاری که شما باید انجام دهید ساختن راه حل مناسب در بالای آن است.


6. بلاک چین عمومی و خصوصی

بلاکچین خصوصی به پروتکل ها یا قوانینی اشاره دارد که بازیکنانی را که می توانند در دفتر خود شرکت کنند ، کنترل و محدود می کند. کمی شبیه این است که اینترنت ، که برای همه و همه باز است ، متفاوت از یک اینترنت است اینترانت – یک شبکه داخلی از رایانه های شرکت.

در حالی که من تصور می کنم برخی از شرکتها برای بهبود فرایندهای داخلی خود در اجرای بلاکچین خصوصی ارزش پیدا می کنند ، اما از هر چیز هیجان انگیزی دور است زیرا هیچ ارتباطی با تمرکززدایی ندارد.

برای تأکید بیشتر بر این ، بیایید بلاکچین های باز و عمومی را با خصوصی و خصوصی مقایسه کنیم.

بلاکچین عمومی برای همه باز است ، فراملی و بدون مرز است. در برابر سانسور مقاوم است به هیچ شخص ثالثی احتیاج ندارد. همچنین خنثی است – چیزی به عنوان معامله “خوب” ، “بد” ، “قانونی” یا “غیرقانونی” وجود ندارد ، فقط یک معامله “معتبر” یا “نامعتبر” وجود دارد.

از طرف دیگر ، بلاکچین خصوصی فقط به شرکت کنندگان مجاز محدود می شود. توسط تعداد معدودی موجودیت اداره می شود.

که در سخنان آندریاس آنتونوپولوس, در بیشتر موارد بلاکچین خصوصی ، واقعاً نیازی به بلاکچین ندارید ، فقط می توانید یک صفحه گسترده بین شرکت کنندگان به اشتراک بگذارید.

ایده کل بلاکچین تمرکز زدایی از فرایند از طریق عموم مردم بود و این دقیقاً برعکس کاری است که یک بلاکچین خصوصی انجام می دهد.

از طرف دیگر ، ویژگی های بلاکچین عمومی مزایای بسیار زیادی ایجاد می کند.

هیچ نقطه شکست وجود ندارد. سوابق غیر قابل تغییر هستند ، همچنین به عنوان ضد دستکاری شناخته می شوند. و سرانجام ، مقاومت در برابر سانسور دارد ، بنابراین نمی توانید سابقه ای را حذف کنید یا جلوی انتشار آن را بگیرید – به شرطی که از قوانین اجماع پیروی کند.

7. نتیجه گیری – آینده فناوری Blockchain

آیا فناوری بلاکچین نکته مهم بعدی است?

من تصور می کنم ممکن است شما در مورد استارت آپ های مختلفی شنیده باشید که از فناوری بلاکچین برای حل نوعی مشکل استفاده می کنند. در بیشتر موارد وقتی چنین شرکتی را می شنوم دو سوال می پرسم:

اگر در ابتدای این درس به یاد داشته باشید ، من در مورد خطرات تمرکز صحبت کردم. اما این خطرات فقط در صورت معنی دار بودن موارد زیادی وجود دارد.

به عنوان مثال ، صف به داروخانه به صورت متمرکز مدیریت می شود اما من واقعاً اهمیتی نمی دهم زیرا چیز زیادی در معرض خطر نیست و در واقع از این طریق کارآمدتر است.

فناوری Blockchain در تمرکززدایی بسیار خوب است ، اما همچنین بسیار ناکارآمد ، کند و انرژی بر است.

به عنوان مثال ، شبکه Bitcoin بطور متوسط ​​10 دقیقه به تأیید معامله نیاز دارد. زمان انتظار ایده آل برای خرید یک فنجان قهوه در ساعت 7-11 نیست.

تنها دلیل انتخاب فناوری Blockchain به عنوان راه حل شما اگر مشکل شما در واقع تمرکز باشد.

اگر نیازی به غیر متمرکز کردن چیزی ندارید ، احتمالاً نیازی به استفاده از فناوری بلاکچین ندارید و با برخی از راه حل های متمرکز بهتر هستید. در واقع احتمالاً بهتر کار خواهد کرد.

به طور خلاصه ، فناوری Blockchain واقعا مخل است ، اما در حال حاضر فقط موارد معدودی از آن به آن نیاز دارند.

بنابراین سوال اصلی این است:

در حال حاضر ، آیا جهان ما نسبت به آنچه بیت کوین در حال حاضر ارائه می دهد ، آماده پیاده سازی پیچیده بلاکچین است?

در اوایل دهه 2000 ، آمازون ها ، گوگل ها و فیس بوک های زیادی وجود داشتند که هرگز با تغییراتی که ارائه می کردند جلب نشدند … امروز بسیاری از این شرکت های نوپای بلاکچین به سرنوشت مشابهی دچار می شوند.

اگر می خواهید درک تکنیکی بیشتری داشته باشید ، درک عمیق تری از فناوری بلاکچین و کاربرد آن در دنیای واقعی داشته باشید ، مطمئن شوید که دوره های فوق العاده دقیق Ivan on Tech را بررسی کنید.

نظر شما در مورد فناوری بلاکچین چیست؟ آیا س additionalال دیگری دارید؟ در بخش نظرات زیر به من اطلاع دهید.

“>

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me