مونرو چیست؟ یک راهنمای مبتدی

مونرو چیست؟ یک راهنمای مبتدی

Monero یک ارز رمزپایه غیرمتمرکز خصوصی است که از XMR به عنوان سکه خود استفاده می کند. در این پست من توضیح خواهم داد که Monero چیست ، چگونه کار می کند ، چه تفاوتی بین حریم خصوصی و ناشناس بودن دارد و به شما اطلاعات کلی در مورد XMR می دهم.

خواندن را دوست ندارید؟ در عوض راهنمای ویدیوی ما را مشاهده کنید

خلاصه Monero چیست

Monero یک ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز خصوصی است که 3 قسمت از هر معامله را مبهم می کند – فرستنده از طریق امضاهای حلقه ای مبهم می شود ، مبلغ ارسال شده از طریق RingCT و گیرنده از طریق آدرس های مخفی مبهم می شود. Monero از XMR به عنوان واحد پول خود استفاده می کند.

خودشه! اگر می خواهید توضیحات مفصلی در مورد مونرو ارائه دهید ، به خواندن ادامه دهید. در اینجا آنچه را که من پوشش خواهم داد:

1. حریم خصوصی در برابر ناشناس بودن

اول ، بیایید تفاوت بین حریم خصوصی و ناشناس بودن را روشن کنیم. حریم خصوصی به این معنی است که شما نمی خواهید دیگران بدانند شما چه می کنید. در حالی که ناشناس بودن به این معنی است که شما از این که مردم می دانند چه کاری انجام می دهید ناراحت نیستید ، اما شما فقط نمی خواهید آنها بدانند که شما این کار را می کنید.

به عنوان مثال ، حریم خصوصی زمانی است که درب حمام را قفل می کنید زیرا می خواهید آنچه را که در آنجا اتفاق می افتد … خصوصی کنید. ناشناس بودن هنگامی است که برای جلب توجه عموم مردم داده هایی را ارسال کنید که نمی توانند به شما در وب پیوند داده شوند..

اگر به بیت کوین نگاه کنید ، مطمئناً خصوصی نیست. بلاکچین بیت کوین کاملاً عمومی است و همه معاملات را می توان در وب مشاهده کرد. اگر می خواهید حریم خصوصی خود را در بیت کوین حفظ کنید ، باید از میکسر تراکنش ، VPN و انواع روش های دیگر استفاده کنید.

بیت کوین نیز کاملاً ناشناس نیست. از یک طرف ، بلاکچین نشان می دهد که چه تعداد بیت کوین از چه آدرس و چه زمانی ارسال شده است. از طرف دیگر ، بدون هیچ گونه اطلاعات اضافی اتصال آدرس Bitcoin با یک هویت واقعی (که به آن IRL نیز می گویند) غیرممکن است. بنابراین بیت کوین نام مستعار است.


2. مونرو توضیح داده شده است

مونرو, به معنای “سکه” در اسپرانتو ، در سال 2014 به عنوان چنگال Bytecoin ، اولین ارز رمزپایه خصوصی ایجاد شد. پروتکل Monero 3 قسمت از هر معامله ارز رمزنگاری شده – فرستنده ، گیرنده و مبلغ ارسال شده را مبهم می کند. بیایید ببینیم که این کار برای هر قسمت چگونه انجام می شود.

گیج کننده فرستنده

برای تردید از هویت فرستنده ، وقتی وی یک معامله Monero را امضا می کند ، امضای آنها با امضاهای گذشته از بلاکچین Monero ترکیب می شود. اینها به عنوان تقلب عمل می کنند و تعیین اینکه چه کسی در واقع معامله را ارسال کرده است برای ناظر خارجی غیرممکن است.

مبهم کردن مبلغ ارسال شده

مبلغ ارسال شده توسط معامله محرمانه حلقه یا به طور خلاصه ringCT گیج می شود. من به جنبه فنی نحوه کار ringCT نخواهم پرداخت ، اما کافی است بگویم که کاربر به جای پخش مقدار واقعی ارسال شده ، کاربر فقط یک اطلاعات کوچک تصادفی را ارسال می کند. این اطلاعات برای تأیید قانونی بودن مبلغ ارسالی در عین خصوصی نگه داشتن مبلغ واقعی کافی است.

گیج کننده گیرنده

سرانجام ، ما می خواهیم گیرنده را مبهم کنیم. این کار با استفاده از آدرس های مخفی کاری انجام می شود. آدرس عمومی Monero یک رشته کاراکتری 95 است که با 4 شروع می شود. با این حال ، وقتی من وجوه را به آن آدرس ارسال می کنم ، وجه در واقع به آدرس دیگری ارسال می شود.

مثال آدرس Monero:

443o1Zttug2hRCndg9ZDtNPTLq6uaspsH4tLs1AddKCGiwfTs8Jwfirb8TQQrfdDTFB5Tyug93WVbYKAR1vyAsC8VH5BtLo

بنابراین به عنوان مثال ، اگر من گیرنده گیرنده هستم ، وجوه به یک آدرس پنهانکاری یکبار مصرف ارسال می شود که از آدرس عمومی من گرفته شده است. این امر جدایی بین آدرس عمومی من و وجوهی را که برای من ارسال شده است ایجاد می کند ، بنابراین هیچ کس قادر به دانستن تعادل من نیست.

فقط کلید خصوصی گیرنده “می داند” که آنها می توانند از آن آدرس مخفی کاری یک بار هزینه کنند و هر بار که کیف پول Monero راه اندازی می شود ، بلاکچین را برای آدرس هایی که می تواند صرف کند ، اسکن می کند تا از تعادل واقعی مطلع شود..

مبهم کردن IP فرستنده

اگرچه ممکن است همه داده های معامله مبهم باشند ، آدرس IP فرستنده همچنان قابل پیگیری است. به همین دلیل یک ویژگی اضافی در نقشه راه Monero وجود دارد: کووری.

Kovri معاملات شما را از طریق چندین گره مجازی تغییر مسیر می دهد تا آدرس IP شما نیز پنهان شود. کووری هنوز با مونرو یکپارچه نشده است اما در حال توسعه فعال است.

3. نیاز به حریم خصوصی

معاملات در Monero غیرقابل ردیابی و غیرقابل پیوند هستند ، بنابراین نمی توانید تشخیص دهید که از کجا منشا گرفته اند و نمی توانید هر دو معامله را به هم متصل کنید.

اکنون ، ممکن است از خود بپرسید چه کسی واقعاً به یک سکه خصوصی نیاز دارد؟ آیا این موارد فقط برای مجرمان نیست?

خوب ، گرچه فعالیت های مجرمانه می تواند از یک ارز رمزنگاری شده خصوصی سود زیادی ببرد ، اما برای حریم خصوصی بیش از دلایل مشروع وجود دارد.

به عنوان مثال ، با مقدار داده هایی که در زنجیره های بلوکی مانند بیت کوین و Ethereum نمایش داده می شود ، این روزها شناسایی الگوها ، نقشه برداری از هویت های واقعی ، ارتباط بین آدرس ها و کشف اطلاعات رفتاری در مورد کاربران آسان تر شده است..

بنابراین ، اگر دوست ندارید که شرکت ها داده های شما را برای ترسیم الگوهای رفتاری یا خرید شما تجزیه و تحلیل کنند ، می توانید از یک ارز رمزنگاری شده خصوصی استفاده کنید.

علاوه بر این ، از آنجا که تمام موجودی آدرس کاملاً شفاف است ، اگر مقادیر زیادی بیت کوین داشته باشید ، ممکن است مورد حمله قرار بگیرید.

نکته دیگری که باید به آن توجه شود پیش بینی بازار است. اگر بدانم آدرس خاصی متعلق به صرافی است ، می توانم آن را برای معاملات ورودی ردیابی کنم. اگر ببینم مقدار زیادی وارد می شود ، می توانم فرض کنم که یک سفارش فروش بزرگ در راه است و برای سود کم ارز می کند. در یک بازار کاملاً عالی ، چنین روزنه هایی وجود نخواهد داشت.

سرانجام ، به مسئله قابلیت انعطاف پذیری رسیدیم. منظور از نوسان پذیری این است که واحدهای ارزی باید کاملاً با یکدیگر قابل تعویض باشند. به زبان ساده ، اگر اسکناس 20 دلاری دارم ، برای شما مهم نیست که از کجا آمده است یا از چه زمانی ساخته شده است. اسکناس 20 دلاری فقط اسکناس 20 دلاری است و معادل اسکناس 20 دلاری دیگری است که می توانید پیدا کنید.

با این حال ، به عنوان مثال در بیت کوین ، می توانید هر سکه را ردیابی کنید ، حتی تا زمانی که برای اولین بار به عنوان پاداش استخراج ایجاد شده است و به عنوان معامله Coinbase شناخته می شود. بنابراین ، اگر در جایی از این Bitcoin از این بیت کوین برای فعالیت غیرقانونی استفاده شده باشد ، ممکن است برخی از آژانس های اجرای قانون را به عنوان بخشی از تحقیقاتی که انجام می دهند ، درب شما را بکشند..

اگرچه این همه تئوری در حال حاضر است ، اما این اتفاق می افتد زیرا بیت کوین 100٪ قابل پیگیری است. بنابراین ممکن است قیمت های مختلفی برای بیت کوین های تازه ضرب شده در مقابل بیت کوین های “کارکرده” داشته باشید. برای اینکه بیت کوین واقعاً به یک ارز تبدیل شود ، باید با این مسئله قابلیت کنترل کنار بیاید. از طرف دیگر ، سکه خصوصی که قابل ردیابی نباشد ، قابلیت لذت پذیری کامل دارد.


4. سکه های خصوصی اضافی

همانطور که می بینید ، موارد استفاده بی شماری برای استفاده از یک سکه حفظ حریم خصوصی مانند Monero وجود دارد. بنابراین تفاوت Monero با سکه های حریم خصوصی دیگر ، مانند Dash یا Zcash چیست?

خوب ، در حالی که سکه های دیگر مانند Dash و Zcash گزینه معاملات خصوصی را ارائه می دهند ، در Monero همه معاملات بدون استثنا خصوصی هستند.

5. XMR

مشابه بیت کوین ، XMR از طریق کامپیوترهایی استخراج می شود که راه حل مشکلات پیچیده ریاضی را که به عنوان اثبات کار نیز شناخته می شود حدس می زنند. با این حال ، الگوریتمی که برای استخراج XMR استفاده شده و CryptoNight نام دارد ، کاملاً متفاوت از الگوریتم SHA-256 است که برای استخراج بیت کوین استفاده شده است..

CryptoNight یک الگوریتم مقاوم در برابر ASIC است. این به این معنی است که اگر کامپیوتر قدرتمندتری داشته باشید قادر به استخراج XMR بیشتر نخواهید بود. حتی با وجود GPU ، مزیت استخراج شما به اندازه سایر سکه ها قابل توجه نخواهد بود. این باعث می شود XMR همچنان در استخراج با رایانه شخصی شما باز باشد ، چیزی که با سکه های معروف تری مانند Bitcoin یا Ethereum کاملاً دور از ذهن است..

از آنجا که CryptoNight به کامپیوترهای شخصی اجازه استخراج Monero را می دهد ، به سرعت به یک گزینه بسیار محبوب برای استخراج مرورگر تبدیل شد. کاوش مرورگر زمانی اتفاق می افتد که سایتی که بازدید می کنید هنگام بازدید از سایت ، از پردازنده رایانه شما برای استخراج در پس زمینه استفاده می کند. در آموزش استخراج بیت کوین می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید.

گردش XMR

همچنین ، برخلاف بیت کوین که به 21 میلیون سکه محدود می شود ، محدودیتی برای تولید XMR وجود ندارد. XMR جدید هر بار استخراج بلوک ، به طور متوسط ​​هر 2 دقیقه صادر می شود. پاداش واقعی با گذشت زمان متفاوت و کاهش می یابد. تا 31 مه 2022 ، 18.4 میلیون XMR در گردش خواهد بود و با توزیع 0.6 XMR با هر بلوک جدید ، اندازه پاداش ثابت می شود.


6. نتیجه گیری – آینده Monero

Monero یکی از برجسته ترین ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز خصوصی است که امروز در آن موجود است. با یک تیم توسعه قوی و پیرو وفادار به نظر می رسد که از بین بردن Monero به عنوان گزینه ای برای معاملات خصوصی ارزهای رمزنگاری شده یک چالش کامل خواهد بود.

با افزایش فشار دولت ها و مقامات مالیاتی بر بلاکچین های عمومی ، کاملاً طبیعی به نظر می رسد که با رشد فضای ارزهای رمزنگاری شده ، مونرو با آن رشد کند.

ممکن است هنوز در مورد مونرو سوال یا نظر داشته باشید. اگر چنین است ، دوست دارم که در مورد بخش نظرات زیر در مورد آن بشنوم.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me