Ripple (XRP) چیست؟ یک راهنمای کامل برای مبتدیان

Ripple (XRP) چیست؟ یک راهنمای کامل برای مبتدیان

Ripple و ارز رمزنگاری شده آن XRP به طور پیوسته در نمودارهای ارزهای رمزپایه صعود می کنند. در پست امروز من دقیقاً توضیح می دهم که Ripple چیست ، تفاوت آن با بیت کوین چیست و حتی سوال “آیا Ripple یک سرمایه گذاری خوب است؟”

خواندن را دوست ندارید؟ در عوض آنچه راهنمای ویدیویی ماست

خلاصه ریپل چیست

امروزه سیستم بانکی برای انتقال پول (به عنوان مثال ارزش) در سراسر جهان از سیستم های کند و منسوخ استفاده می کند. Ripple با هدف ایجاد اینترنت با ارزش RippleNet – مجموعه ای از قوانین واحد به بخش مالی کمک می کند تا از راه حل های قرن 21 برای انتقال سریع و مقیاس پذیر پول استفاده کند.

ریپل دارای دو شکل اصلی انتقال ارزش است – IOUs و XRP. IOU نمایندگی بدهی است و برای هر نوع دارایی دنیای واقعی قابل صدور است. XRP واحد پول رایج RippleNet است که می تواند برای انتقال سریع پول در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد.

به طور خلاصه این Ripple است. اگر می خواهید توضیحات عمیق تری در مورد Ripple و XRP بخوانید ، آنچه در اینجا می آورم:

1. مسئله – بانکها منسوخ شده اند

آیا تا به حال فرصتی داشته اید که لازم باشد پول را به شخصی سیم کشی کنید ، فقط به شما گفته می شود که ممکن است چندین روز طول بکشد تا این پول در حساب او ظاهر شود?

به این دلیل که اکثر بانک های بزرگ هنوز از سیستم هایی استفاده می کنند که 40 سال پیش برای این کار ساخته شده اند. سوئیفت ، مانی گرام و وسترن یونیون تنها نمونه هایی از سیستم های کند ، گران و نسبتاً محدود هستند که خدمات مالی برای انتقال پول استفاده می کنند.

علاوه بر این ، همه بانک ها از طریق یک شبکه متصل نیستند. بنابراین ، در بسیاری از موارد ، شما حتی در صورت نیاز به انتقال پول از یک حساب به حساب دیگر ، مستقیماً بین دو بانک خط مستقیم ندارید.

برای اینکه بانک A بتواند پولی را به بانک B بفرستد که هیچ ارتباط مستقیمی با آن نداشته باشد ، بیشتر اوقات مجبور می شود از طریق چندین بانک واسطه به جستجوی ارتباطات مشترک شبکه بین یکدیگر بپردازد تا مسیری را پاک کند. برای پول.

به همین دلیل انتقال های بین المللی بین المللی بسیار کند و پرهزینه است. هر بانکی در طول مسیر برای پردازش معامله زمان می برد و هزینه ای برای سرویس دهی به کارمزد.

در برخی موارد ، نقل و انتقالات بانکی باید تبدیل ارز داشته باشد ، که این امر مسائل را حتی بیشتر مشکل ساز و گران می کند. به عنوان مثال ، انتقال مستقیم ارز از ژاپن به نیکاراگوئه ، به معنای تبدیل ین به کوردوباس است ، که به طور کلی عملی نیست.

دلیل این امر این است که بانک های ژاپنی معمولاً حسابهایی را در کوردوباس نگهداری نمی کنند زیرا تقاضای زیادی برای آنها وجود ندارد. با این حال ، هر دو بانک ژاپن و نیکاراگوئه حساب های خود را به دلار حفظ می کنند.

بنابراین در عوض ، یک فرد یا بانک معمولاً ین را به دلار و سپس دلار را با کوردوباس معامله می کند. همانطور که می توانید تصور کنید ، این فرآیند به دلیل تبدیل های متعدد می تواند هزینه بر باشد.

به طور خلاصه ، امروزه سیستم بانکی دارای یک شبکه اتصال اصلی با قوانین یکسان نیست. هر بار که می خواهید از طریق سیستم بانکی مبادله یا ارسال کنید ، بسته به شرایط باید راهی برای انتقال آن پول پیدا کنید.


2. راه حل – موج دار کردن

درست مثل اینترنت قوانین ، یا پروتکل خاص خود برای انتقال اطلاعات معروف به http. شبکه Ripple ، RippleNet ، از پروتکل معروف به عنوان استفاده می کند RTXP برای انتقال ارزش به سراسر جهان.

آزمایشگاه های ریپل, هدف سازندگان RippleNet ، ایجاد “اینترنت با ارزش” است – راهی برای حرکت سریع پول به عنوان اطلاعات. از طریق استفاده از RippleNet ، هیچ دلیلی برای پرداخت ثروت و انتظار روزها در هنگام انتقال پول در سطح جهانی وجود ندارد.

ایده ریپل در واقع اولین بار در سال 2004 توسط رایان فوگر ایجاد شد و نامیده شد RipplePay (اکنون Rumplepay) اما در سال 2012 به منتقل شد جد مک کالیب و کریس لارسن که بعدا OpenCoin را تأسیس کرد تا آزمایشگاه های Ripple نامیده شود.

بر خلاف اکثر ارزهای رمزنگاری شده که روی افراد تمرکز دارند ، آزمایشگاه Ripple قصد دارد به بانک ها و ارائه دهندگان پرداخت خدمات ارائه دهد ، به آنها اجازه می دهد تا هزینه های معامله را کاهش دهند و تسویه حساب ها را تسریع کنند..

3. ریپل چگونه کار می کند?

RippleNet شبکه ای مبتنی بر مجموعه قوانینی است که به اختصار با پروتکل معامله Ripple یا RTXP شناخته می شود. این شبکه از رایانه تشکیل شده است که به آن معروف هستند اعتبارسنج, که در سراسر جهان پخش می شوند و یک بلاکچین را حفظ می کنند – یک دفتر مشترک از اینکه چه کسی صاحب چه چیزی است.

اعتبار سنج ها اطمینان حاصل می کنند که هر معامله ای که از طریق شبکه ارسال می شود از قوانین RTXP پیروی می کند. هر کسی می تواند یک اعتبار سنج را اجرا کند و به حفظ شبکه Ripple کمک کند ، درست مانند هر کسی که می تواند برای حفظ شبکه بیت کوین یک گره بیت کوین اجرا کند.

شرکت هایی که می خواهند به شبکه Ripple دسترسی پیدا کنند می توانند از آن استفاده کنند دروازه ها. دروازه هایی که معمولاً توسط بانک ها اداره می شوند ، به عنوان نقاط ورودی Ripple برای افراد خارج از شبکه عمل می کنند. این ایده همان مراجعه به یک بانک یا یک شرکت اعتباری برای دسترسی به سیستم بانکی است.

بنابراین ریپل اساساً به شکل اینترنت با ارزشی به نام جایگزینی برای سیستم بانکی به مشاغل ارائه می دهد RippleNet. RippleNet و سرویسی به نام نقدینگی بر اساس تقاضا به شرکتها ارائه می شود تا راه حلهای فعلی خود را برای انتقال پول در سراسر جهان بهینه کنند.

لازم به ذکر است که برای شما ، به عنوان مشتری خدمات مالی با استفاده از Ripple ، این راه حل شفاف است. اگر بانک به این فناوری روی آورد ، ممکن است موجودی حساب بانکی شما فردا در دفتر XRP قرار داشته باشد و شما هرگز از آن اطلاع نخواهید داشت.


4. ارزهای ریپل

برخلاف سایر پروتکل های ارز رمزنگاری شده که فقط دارایی خود را پشتیبانی می کنند ، Ripple دو نوع مختلف ارز ارائه می دهد: IOUs و XRP.

من

IOU نشانه هایی در شبکه Ripple است که می تواند روی هر کیف پول Ripple ذخیره شود. درست مانند این که می توانیم انواع توکن های Ethereum را روی کیف پول Ethereum ذخیره کنیم ، می توانیم نشانه های زیادی را در همان کیف پول Ripple با هم داشته باشیم. اما واقعاً باید در اینجا مقایسه را متوقف کنیم ، زیرا این تا جایی است که شباهت ها وجود دارد.

هر شرکت کننده در شبکه Ripple می تواند IOU صادر کند ، با این وجود IOU چیزی را که متعلق به خود شما است نشان نمی دهد بلکه نمایانگر چیزی است که شما متعلق به خودتان هستید. این یک بدهی است ، تعهدی برای بازپرداخت چیزی که در زندگی واقعی به دست آورده اید.

وقتی IOU را برای شخصی صادر می کنم ، به این معنی است که به او چیزی بدهکارم. وقتی IOU صادر شده توسط شخص دیگری را در دست دارم ، این بدان معناست که کسی به من چیزی بدهکار است.

هر IOU یک نام دارد که از کسانی که آن را صادر کرده اند و نشان دهنده آن است تشکیل شده است. مثلا, USD.Bitstamp IOU است که توسط Bitstamp صادر شده و قول بازپرداخت دلار آمریکا را می دهد. IOU برای هر نوع دارایی دنیای واقعی قابل صدور است.

به عنوان مثال می توانید IOU با دلار ، یورو ، طلا ، نفت ، مایل های هواپیمایی و حتی گاو داشته باشید.

توجه به این نکته مهم است که IOU به خودی خود دارایی نیست ، بلکه فقط قول صادرکننده آن است که دارایی شما را در آینده پس می دهد. اگر صادرکننده به قول خود خوب نباشد این وعده به درد شما نمی خورد. به همین دلیل اعتماد با IOU مسئله مهمی دارد.

برای اینکه شما IOU را از شخصی بپذیرید باید اعتماد داشته باشید که قادر به بازپرداخت شما خواهد بود. در RippleNet این به عنوان a شناخته می شود خط اعتماد. Trustline تا حدودی شبیه خط اعتباری نزد بانک است. این توافق نامه ای است که تا مبلغ محدودی به کسی اعتماد کنید.

برای هر دارایی که قرض می گیریم ، IOU جدید صادر خواهیم کرد. برخلاف سایر اشکال بدهی که قابل معامله است ، IOU برای همان نوع دارایی قابل تعویض نیست اگر توسط دو شخص مختلف صادر شده باشد.

به عنوان مثال ، اگر من از شما پول قرض بگیرم و 20 USD.99Bitcoins IOU برای شما صادر کنم ، نمی توان آن را به 20 USD اضافه کرد. Bitstamp IOU. از آنجا که هر IOU دارای یک خط اعتباری یا خط اعتماد متفاوت است ، شما فقط می توانید USD 99 USD Bitcoins را از 99Bitcoins بازپرداخت کنید.

XRP

XRP ارز رمزنگاری شده ای است که توسط آزمایشگاه Ripple برای کمک به انتقال پرداخت از طریق Ripple Network صادر شده است.

به عنوان مثال ، اگر بانکی بخواهد مبالغ زیادی پول جابجا کند ، به جای اینکه نیاز به استفاده از چندین بانک واسطه برای انتقال پول داشته باشد ، می تواند پول را به XRP تبدیل کند و آن XRP را به بانک گیرنده ارسال کند..

لازم به ذکر است که دو بانک برای انتقال دارایی بین خود نیازی به استفاده از XRP ندارند. درعوض ، آنها می توانند بدون استفاده از IOU ، “یک برگه باز” را نگه دارند بدون اینکه هرگز آن را ببندند.

XRP نوعی پرداخت است که برخلاف IOU نهایی است و توسط هر کسی در شبکه یک دارایی قابل تجارت محسوب می شود.

بر خلاف IOUs ، XRP دارایی واقعی است بنابراین هیچ خطر ضد حزب وجود ندارد. به عبارت دیگر ، پس از دریافت پرداخت در XRP ، معامله انجام می شود و هیچ نگرانی وجود ندارد که طرف مقابل به تعهدات خود برای پرداخت نپردازد.

بنابراین ، اگر به هنگام ارسال XRP به سایر شرکت کنندگان شبکه نیازی به اعتماد نیست و نیازی به ایجاد خط اعتماد نیست ، چرا ما حتی به IOU نیاز داریم?

پاسخ ساده این است که XRP ، به خودی خود یک دارایی ارز رمزنگاری شده ، نسبتاً بی ثبات است و همچنین در سراسر جهان مورد احترام نیست. از طرف دیگر ، IOU به عنوان دارایی هایی که هر یک نشان دهنده آن هستند ، رفتار و ارزیابی می شود.

XRP در مقابل بیت کوین

XRP مزایای اضافی نیز دارد. سریع و مقیاس پذیر است.

ارسال معامله XRP از طریق شبکه در مقایسه با میانگین 10 دقیقه بیت کوین 4 ثانیه طول می کشد. همچنین ، XRP می تواند 1500 تراکنش در ثانیه را مدیریت کند در حالی که بیت کوین فقط حدود 5 کار را انجام می دهد. بنابراین نکته مثبت استفاده از XRP به عنوان یک روش پرداخت کاملاً واضح است..


5. استخراج ریپل

سوالی که مردم زیاد می پرسند این است که “اگر XRP یک ارز رمزنگاری شده باشد ، آیا می توان آن را استخراج کرد؟”

پاسخ این است – نه ، نمی تواند.

استخراج در بیت کوین به منظور تأیید و تعیین ترتیب معاملات در بلاکچین انجام می شود. در Ripple معاملات از طریق فرایند دیگری انجام می شود.

هنگامی که یک معامله XRP از طریق شبکه پخش می شود ، اعتبارسنجی هایی که شبکه را حفظ می کنند در مورد معتبر بودن یا نبودن آن از طریق رای گیری تصمیم می گیرند. اگر 80٪ یا بیشتر آن را “معتبر” رأی دهید – معامله در دفتر Ripple به روز می شود.

برای مطالعه عمیق در مورد الگوریتم اجماع Ripple این را بخوانید.

این لیست اعتبار سنج های معتبر که اعتبار سنج با آنها مشورت می کند ، به عنوان یک لیست گره منحصر به فرد (به اختصار UNL) شناخته می شود. هر اعتبار سنجی UNL مخصوص به خود را دارد. تصمیم گیری درباره اینکه چه کسی در Validaor UNL قرار خواهد گرفت کاملاً به عهده شخصی است که اعتبار سنج را اداره می کند.

با این حال ، Ripple پیش فرض ارائه می دهد لیست معتبران معتبر. علاوه بر این ، اعتبارسنجان مانند کارگران استخراج بیت کوین با سکه های جدید برای کار خود جبران نمی شوند.

6. توزیع XRP

هنگامی که آزمایشگاه های Ripple شروع به کار کردند ، در واقع 100 میلیارد XRP صادر کرده اند ، یا “از قبل استخراج شده” و طبق پروتکل Ripple ، هیچ XRP دیگر نمی تواند ایجاد شود.

  • 20 میلیارد XRP به بنیانگذاران Ripple Jed Macaleb ، Chris Larsen و Arthur Britto تعلق گرفت.
  • 7 میلیارد XRP توسط Ripple Labs نگهداری می شود.
  • بیش از 25 میلیارد XRP به شرکت ها و افراد فروخته شده است.
  • عرضه باقیمانده (حدود 48 میلیارد) – در یک بسته می شود قرارداد هوشمند از ماه مه 2017 که هر ماه 1 میلیارد XRP را به دست آزمایشگاه های Ripple می دهد تا به 100 میلیارد XRP برسد.

XRP را می توان به 6 نقطه اعشاری تقسیم کرد که کمترین واحد به عنوان قطره شناخته می شود (0.000001 XRP).

اگر می خواهید XRP را در دست داشته باشید ، به یک کیف پول نیاز دارید که از ارز پشتیبانی کند و حداقل 20 XRP در حساب شما واریز شود. این کار به منظور جلوگیری از اسپم شدن افراد در شبکه Ripple با باز کردن تعداد زیادی حساب انجام می شود.

آخرین چیزی که باید در مورد XRP بدانید این است که عرضه XRP با گذشت زمان کاهش می یابد و باعث می شود با گذشت زمان ، از نظر تئوری ارزش بیشتری پیدا کند. این کار از طریق از بین بردن هزینه های تراکنش متصل به هر معامله XRP انجام می شود.

به عنوان مثال ، در زمان نوشتن این مقاله به 99.99٪ از 100 میلیارد XRP اصلی رسیده ایم. XRP “گمشده” هزینه های معاملاتی است که از بین رفته است و دیگر هرگز قابل استفاده نیست.


7. سوالات متداول

آیا ریپل متمرکز است?

انتقادات زیادی در مورد Ripple به عنوان یک پلت فرم متمرکز وجود دارد. استدلال های زیادی برای هر دو طرف وجود دارد ، و گرچه من به وضوح نظر خود را دارم ، سعی می کنم برخی از نکات اصلی بحث را به نمایش بگذارم.

دقیقاً مانند بیت کوین ، با انتشار پروتکل Ripple ، آزمایشگاه های Ripple هیچ کنترلی بر آن ندارند. اعتبارسنج ها خودشان کد را اجرا می کنند. این کاملا شبیه به تیم اصلی توسعه بیت کوین حفظ پروتکل بیت کوین اما کنترل واقعی بر روی گره هایی که آن را اجرا می کنند ، نیست.

اما در حالی که Ripple Labs پروتکل را کنترل نمی کند ، از آنجا که سازمان آن را نگه می دارد ، تأثیر زیادی دارد. بنابراین ، اگر به دلایلی خوب تصمیم گرفتند سکه های بیشتری ایجاد کنند ، ممکن است موفق شوند. آزمایشگاه های Ripple به نوعی یک بانک مرکزی برای RippleNet است.

تعداد اعتبار سنج های Ripple امروزه نسبتاً کم است و کسری از تعداد گره های بیت کوین شبکه بیت کوین را حفظ می کنند.

از آنجا که این اعتبارسنجان نسبتاً کمی در نهایت مسئول حفظ یکپارچگی شبکه هستند ، این س theال را ایجاد می کند: چگونه می توانیم بدانیم که اعتبارسنجان برای کلاهبرداری از کاربران Ripple با هم تبانی ندارند?

از طرف دیگر ، از آنجا که چیزی به نام استخراج Ripple وجود ندارد ، شبکه خود در مقایسه با مصرف انرژی شدید بیت کوین بسیار کارآمدتر است.

ویژگی دیگری که در Ripple ایجاد نگرانی می کند این است که در نهایت برای استفاده از نشانه های IOU باید به اعتماد اعتماد کنید. در مقابل ، کل سیستم Bitcoin برای کار در یک محیط قابل اعتماد طراحی شده است.

علاوه بر این ، در حالی که بیت کوین برای همه رایگان است و در برابر سانسور مقاوم است ، Ripple متعهد به نظارت و گزارش هرگونه پرچم ضد پولشویی در سراسر شبکه و همچنین گزارش فعالیت مشکوک به مقامات مربوطه است.

پروتکل Ripple خود منبع باز است ، به این معنی که اگر آزمایشگاه Ripple دیگر متوقف شود ، اعتبارسنج ها می توانند خود شبکه را اجرا کنند. از طرف دیگر ، محصولاتی که شرکت به بانک ها و م institutionsسسات ارائه می دهد منبع باز نیست و صرفاً توسط آزمایشگاه های Ripple اداره می شود.

در پایان ، پاسخ روشنی برای متمرکز بودن یا نبودن Ripple وجود ندارد.

من شخصاً فکر می کنم سوال اصلی تمرکز زمانی مطرح می شود که یک شخص یا شرکت اصلی وجود داشته باشد که قدرت ضمنی بر آنچه جامعه فکر می کند داشته باشد. و در این مورد ، بدون شک آزمایشگاه های Ripple بیشترین تأثیر را در کل جامعه Ripple دارند ، و ماهیت آن را بسیار متمرکزتر از Bitcoin می دانند..

این شما هستید که تصمیم می گیرید Ripple متمرکز باشد یا خیر ، یا حتی این مهم است.

Ripple بر اساس ایده آل های Bitcoin ساخته نشده است. این یک شرکت “برای سود” است که به سیستم بانکی خدمت می کند. شاید این راه حل متمرکز وسیله کارآمدتری برای معاملات بین المللی باشد ، اما آیا راه حل مناسبی است?

نحوه خرید ریپل?

برای راهنمای دقیق به پست من در مورد خرید XRP مراجعه کنید.

آیا ریپل یک سرمایه گذاری خوب است?

هنگامی که مردم در Ripple سرمایه گذاری می کنند ، اساساً XRP را خریداری می کنند. این بدان معنی است که آنها معتقدند در آینده بانک ها و م institutionsسسات از XRP برای انتقال ارزش استفاده می کنند و بنابراین XRP را خریداری می کنند و قیمت آن را افزایش می دهند.

البته ، بانک ها همیشه می توانند از IOU استفاده کنند و این قیمت XRP را راکد نگه می دارد. بنابراین ، سوال از “آیا ارزش XRP افزایش می یابد؟” ، عمدتاً این س ofال است که آیا اکثریت بانک ها و ارائه دهندگان پرداخت تصمیم به استفاده از آن به جای زیرساخت های فعلی خود دارند؟.

از آنجا که هیچ کس واقعاً نمی داند آیا Ripple در چشم انداز خود موفق خواهد شد یا خیر و اینکه آیا بانک ها واقعاً XRP را اتخاذ می کنند (خصوصاً اکنون که برنامه Diem Facebook منتشر شده است) ، این سوال فعلا بی پاسخ مانده است.

در اواخر سال 2020 ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده علیه Ripple شکایت کرد, ادعا می شود که رمز XRP یک امنیت ثبت نشده است. اگرچه این پرونده هنوز به نتیجه نرسیده است ، اما چندین صرافی و سیستم عامل در خدمت مشتریان ایالات متحده XRP را از لیست خارج کرده اند. تصمیم نهایی در پرونده دادگاه پیامدهای زیادی برای آینده توکن خواهد داشت.


8. نتیجه گیری

امیدوارم تاکنون درک کرده باشید Ripple چیست و چگونه کار می کند – شبکه ای که برای انتقال ارزش در سراسر جهان طراحی شده است و عمدتا برای بانک ها و ارائه دهندگان پرداخت طراحی شده است..

نگه داشتن مداوم مکان در 5 ارز رمزپایه کار ساده ای نیست و XRP این کار را با موفقیت انجام داده است.

در حال حاضر ، به نظر می رسد آزمایشگاه های Ripple به آرامی به هدف خود می روند تا بانک های بیشتری را به سیستم خود اضافه کنند ، اما این لزوما به معنای افزایش قیمت XRP نیست.

نظر شما در مورد Ripple و XRP چیست؟ آیا شما روی آن سرمایه گذاری می کنید؟ در بخش نظرات زیر به من اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me