Segwit2x ، UASF و Possible Fork – این چیزی است که شما باید بدانید

بروزرسانی 31 جولای – ما لیستی کامل از اینکه چه کسی از چنگال پشتیبانی می کند و چه کسی پشتیبانی نمی کند ، صادر کرده ایم.

این پست تکمیل کننده پست قبلی است که ما در مورد اختلافات موجود در انجمن بیت کوین در مارس 2017 نوشتیم. اگر می خواهید درک عمیق تری از آنچه رخ می دهد ، لطفاً پست اصلی را بخوانید. اگر فقط خلاصه آن را می خواهید ، به خواندن ادامه دهید

اخیراً مردم در مورد SegWit ، اول آگوست و احتمال شکاف در شبکه بیت کوین س askingال می کنند. در این مقاله ما توضیح خواهیم داد که چه چیزی در مورد آن است و چگونه می توانید برای آنچه در آینده آماده می شود آماده شوید. این مبحث برای کاربران غیر فنی کاملاً پیچیده است ، بنابراین به منظور سهولت در هر کسی که نمی خواهد جزئیات را خیلی عمیق کند ، در اینجا نسخه TL است ؛ نسخه DR:

  1. در حال حاضر تخمین زده می شود که به احتمال زیاد در اول آگوست شکاف وجود نداشته باشد. در صورت بروز شکاف ، احتمالاً طی چند ماه اتفاق می افتد.
  2. همیشه توصیه می شود سکه های خود را روی کیف پول کیف پول خودمانی نگه دارید که به شما امکان کنترل کامل کلیدهای خصوصی شما را می دهد. مطمئن شوید که از کیف پول خود پشتیبان تهیه کرده اید. با اکثر کیف پول های مدرن ، نسخه پشتیبان تهیه شده به صورت یک عبارت عبور 12 کلمه ای است.
  3. در هفته منتهی به اول اوت ، ما بیشتر خواهیم دانست که آیا به سمت جدایی پیش می رویم یا خیر. اگر ما هستیم ، توصیه می شود از ارسال و دریافت سکه در روزهای پس از تقسیم اجتناب کنید تا اینکه همه چیز برطرف شود.
  4. این یک مسئله پویا است. حتی اگر به نظر می رسد سازشی حاصل شده است ، اما همیشه می تواند تغییراتی ایجاد کند. با r / بیت کوین و r / BTC برای آخرین تحولات.

پیشینه کلی داستان

منبع این مسئله مقیاس پذیری بیت کوین است – این توانایی مدیریت تعداد معاملات رو به رشد است. پروتکل فعلی اندازه هر بلوک را به 1 مگابایت محدود می کند (به طور متوسط ​​هر 10 دقیقه یک بار). این ، به نوبه خود ، پتانسیل رشد برای استفاده از بیت کوین را محدود می کند.

نیاز به ارتقا پروتکل است ، اما در مورد بهترین روش انجام این اختلاف نظر وجود دارد. این اختلاف نظر بیش از دو سال است که یک موضوع داغ است و فقط از یک بحث فنی فراتر رفته است ، و به یک انشقاق در دو اردوگاه در مورد سیاست ، حکمرانی ، فلسفه ، هویت ، انتخاب طرف ، تبلیغات و موارد دیگر تبدیل شده است..

یکی از پیامدهای ناتوانی در رسیدن قاطع به یک راه حل این است که هیچ یک از راه حل های پیشنهادی اجرا نشده و بنابراین ظرفیت شبکه هنوز محدود است. در نتیجه ، دوره هایی وجود دارد که هزینه معاملات به طور چشمگیری افزایش می یابد ، به دلیل عدم توانایی در جابجایی تمام معاملات در بلوک پیش رو. به عبارت دیگر ، مردم برای “کوتاه کردن خط” و تأیید سریع تر معامله خود ، هزینه های معامله بیشتری را پرداخت می کنند. 

پیشنهادهای زیادی ارائه شد ، اما دو راه حل اصلی ارائه شده است. هارد فورک 2 مگابایتی و نرم چنگال SegWit.

درباره آنها چنگال…

دو روش اصلی وجود دارد که می توانید پروتکل بیت کوین را ارتقا دهید ، یک هارد فورک (HF) یا یک چنگال نرم (SF).

چنگال های سخت قوانین پروتکل را سست می کنند. بلوک هایی که توسط پروتکل قدیمی نامعتبر بودند ، در پروتکل جدید معتبر می شوند.

چنگال های نرم قوانین پروتکل را سخت تر می کنند – بلوک هایی که توسط پروتکل قدیمی معتبر بودند ، توسط پروتکل جدید فاقد اعتبار می شوند.

هارد فورک برای پیاده سازی ، همه گره های شبکه را ملزم به ارتقا می کند. گره ای که به نسخه جدیدتر ارتقا نیابد ، با بلوک هایی روبرو خواهد شد که توسط نسخه وی معتبر نیستند ، آنها را رد می کند و بقیه قسمت های زنجیره را رد می کند ، و از تشخیص آنچه در شبکه رخ می دهد خودداری می کند.

یک چنگال نرم برای ارتقا نیازی به همه گره ها ندارد. زنجیره اصلی که توسط قوانین دقیق جدید معتبر است ، همچنین توسط قوانین قدیمی اعمال شده توسط گره ای که ارتقا نیافته معتبر است. بنابراین کلیه معاملات موجود در آن را می پذیرد.

پس از این گفته ، گره هایی که در استخراج مشارکت دارند ، باید ارتقا یابند. این مورد لازم است تا آنها بلوک هایی را که با قوانین دقیقتر جدید معتبر نیستند و توسط سایر استخراج کنندگان رد می شوند ، استخراج نکنند. گره هایی که می خواهند به وضوح از ویژگی های جدیدی که توسط نرم چنگال فعال می شوند استفاده کنند ، باید آنها را نیز ارتقا دهند.

به دلیل عدم توانایی اطمینان از ارتقا همه گره های موجود در شبکه ، و صدمه ای که به کاربری وارد شده که در هارد فورک ارتقا نیافته است ، از نظر بسیاری چنگال ها راه حل خطرناکی محسوب می شوند. چنگال های سخت باید عمدتا به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرند و باید با دقت برنامه ریزی شوند. از طرف دیگر ، چنگال های نرم یک راه حل امن تر و با موفقیت آزمایش شده در نظر گرفته می شوند.

دارندگان این موقعیت ، از جمله جامعه مشتری مرجع (Bitcoin Core) از راه حلی به نام SegWit (شاهد تفکیک شده) دفاع می کنند. شاهد به امضای معامله و تفکیک شده به امکان تفکیک آن از بلوک و نگهداری آن در یک پایگاه داده جداگانه اشاره دارد..

این مکانیسم مزایای زیادی دارد:

  • این مشکلی به نام قابلیت انعطاف پذیری معامله را حل می کند ، که اجازه می دهد همان معامله با شناسه های مختلف معامله ظاهر شود و سیستم را گیج کند.
  • این رفع امکان استفاده از بیت کوین برای انواع معاملات پیشرفته تر ، مانند شبکه کانال پرداخت به نام شبکه رعد و برق ، که هدف آن افزایش چشمگیر مقیاس پذیری بیت کوین است ، امکان معاملات فوری ، ارزان و ایمن را فراهم می کند..
  • این نیز بلافاصله افزایش اندازه بلوک موثر ، و آن را از طریق یک چنگال نرم. به همین دلیل است که جامعه توسعه ترجیحاً با SegWit به عنوان راه حلی برای ازدحام شبکه فعلی شروع می کند و سپس بررسی می کند که آیا و چگونه می توان راه حل های بعدی را پیاده سازی کرد.

نرم چنگال فعال شده توسط کاربر (UASF)

تیم توسعه بیت کوین ، که از SegWit پشتیبانی می کند ، نسخه جدیدی از نرم افزار را منتشر کرده است که قوانین جدید SegWit را پس از نشان دادن 95٪ ماینرها برای آن اعمال می کند. هنگامی که یک ماینر یک بلاک را استخراج می کند ، می تواند پشتیبانی خود را از SegWit نشان دهد و هنگامی که ماینرها به اندازه کافی این کار را انجام می دهند ، نرم چنگال معتبر می شود.

متأسفانه ، کافی استخراج کنندگان برای پشتیبانی از SegWit سیگنال نداده اند ، بنابراین پروتکل تغییر نمی کند.

برخی از طرفداران مشتاق SegWit علی رغم علامت گذاری معدنچیان تصمیم گرفتند اقدامی انجام دهند و روشی به نام UASF یا Soft Fork فعال شده توسط کاربر را توسعه دادند..

شناخته شده ترین نسخه UASF BIP148 نام دارد. این یک تغییر پروتکل است که می گوید از اول آگوست بلوک هایی که برای SegWit علامت گذاری نمی کنند نامعتبر هستند.

این تغییر در کد مشتری مرجع اصلی بیت کوین ادغام نشد ، بلکه فقط به نسخه دیگری از آن برای کاربرانی که صریحاً از UASF پشتیبانی می کنند ، ادغام شد. ایده این است که ماینرها را مجبور کنید تا از پشتیبانی SegWit علامت گذاری کنند. این به این دلیل است که ماینرها می خواهند بلوک های آنها توسط گره هایی که UASF را اجرا می کنند پذیرفته شوند. هنگامی که ماینرها شروع به سیگنالینگ پشتیبانی از SegWit می کنند ، همه گره ها شروع به اجرای آن می کنند ، حتی اگر صریحاً از UASF پشتیبانی نکنند.

در شبکه بیت کوین تقسیم می شود

این مشکل زمانی بوجود می آید که برخی از کارگران معدن طبق قوانین جدید UASF عمل می کنند و دیگران این کار را نمی کنند.

برای گره های اجرای UASF ، بلوک های استخراج کننده غیر UASF نامعتبر در نظر گرفته می شوند.

برای گره هایی که UASF را اجرا نمی کنند ، بلوک های UASF معتبر اما بی ربط به نظر می رسند ، زیرا در بالای انتهای کوتاه زنجیره استخراج می شوند (با فرض اقلیت بودن استخراج کنندگان UASF).

این باعث می شود که ماینرهای مختلف و گره های مختلف دیدگاه متفاوتی در مورد معتبر بودن بلوک ها ، شکل واقعی بلاکچین و معاملات در آن داشته باشند.

گره های مختلف در مورد وجوه موجود در یک آدرس داده شده پاسخ های متفاوتی می دهند. برای آدرسی که قبل از روز UASF شامل بودجه بود ، مشکلی وجود ندارد. هر دو طرف تقسیم اعتبار بلوک ها ، معاملات آنها و بیت کوین های موجود در آدرس را تشخیص خواهند داد. با این حال ، یک معامله که یک روز پس از اجرای UASF انجام شده است ، ممکن است توسط یک گره مشروع شناخته شود و توسط گره دیگر مجاز نباشد.

این پدیده باعث می شود که بیت کوین در واقع به دو سکه تقسیم شود – بیت کوین UASF و بیت کوین غیر UASF یا عمومی تر ، می توانیم آنها را بیت کوین A و بیت کوین B بنامیم.

هر سکه گره های خاص خود ، بلاکچین اختصاصی خود و موجودی خاص خود را برای هر آدرس دارد. هر کاربری که قبل از تقسیم سکه داشته باشد می تواند از این سکه ها به طور جداگانه در شبکه Bitcoin A یا در شبکه Bitcoin B استفاده کند. این باعث می شود که هر یک از سکه ها نرخ ارز خود را نیز داشته باشند.

بنابراین اگر کسی قبل از تقسیم X بیت کوین داشته باشد ، اکنون دارای X بیت کوین A و X بیت کوین B است ، که می تواند هر کاری را که دوست دارد انجام دهد.

پیامدهای احتمالی شکاف

تنها نمونه قبلی از این نوع تقسیم با ارز رمزنگاری شده ای به نام Ethereum اتفاق افتاد که به “Ethereum” و “Ethereum Classic” تقسیم شد. بیایید معنی چنین شکافی را تجزیه و تحلیل کنیم.

ابتدا اجازه دهید ببینیم سرمایه گذاران دارای بیت کوین چه اتفاقی می افتد و چگونه با تعریف غیر تورمی بیت کوین کنار می آید. ممکن است به نظر برسد که تضادی وجود دارد ، زیرا فقط 21 میلیون بیت کوین وجود دارد و اکنون 42 میلیون بیت کوین وجود دارد.  

اما در اصل ، هدف از محدودیت ثابت این است که وقتی درصد مشخصی از کل مبنای ارزی را در اختیار داشته باشید ، همچنان این درصد را حفظ خواهید کرد و هیچ کس نمی تواند بیش از کل پایه ارز صادر کند و دارایی های شما را رقیق کند. بنابراین با این وجود Bitcoin را تعریف می کنید ، یا به عنوان یکی از طرفهای انشعاب یا به عنوان هر دو آنها ، شما هنوز همان درصد کل ارز را در اختیار دارید ، زیرا شما X از هر دو را دارید.

البته ، ارزش دلاری ترکیبی هر دو سکه پس از تقسیم می تواند کاهش یا افزایش یابد ، اما این تفاوتی با چگونگی تغییر قیمت بیت کوین به دلیل تغییر تقاضا ندارد..

تقسیم می تواند کوتاه مدت ، میان مدت یا بلند مدت باشد. ممکن است این زنجیره شکسته شود و پس از مدتی ، یکی از طرفین پشتیبانی خود را از دست بدهد و رها شود ، در حالی که طرف دیگر به عنوان یک و تنها بیت کوین مطرح می شود. تحت چنین سناریویی مانند این است که شکاف هرگز وجود نداشته است.

ممکن است مدت زمان طولانی طول بکشد تا فقط یک طرف باقی بماند و همچنین ممکن است دو طرف زنجیره به عنوان ارزهای مستقل دوام داشته باشند. در این سناریو انتظار بر سر نام تجاری Bitcoin است. در یک زمان یکی یا هر دو سکه باید نام خود را به چیز دیگری تغییر دهند.

چنین سناریوهایی به شکافی گفته می شود که به روشی تمیز و روان انجام می شود. با این وجود ، به دلیل بی تجربگی ما در چنین شکاف هایی ، ممکن است چند مشکل وجود داشته باشد که بزرگترین آنها Replay Attack است. از آنجا که هر دو سکه براساس یک پروتکل اصلی ساخته شده اند ، ممکن است معامله ای که برای یکی از شبکه ها در نظر گرفته شده است در شبکه دیگر پردازش شود.

این بدان معناست که کاربری که قصد پرداخت هزینه ای با بیت کوین A را دارد ، به طور تصادفی بیت کوین بی خود را نیز ارسال خواهد کرد. این بدان معناست که ممکن است بیت کوین B خود را از دست بدهد ، بسته به اینکه به چه کسی ارسال کرده است. سازوکارهایی برای حل این مشکل باید توسعه داده شوند. اما این مسئله برای کل پست دیگر است ….

توافق نامه نیویورک

برای ایجاد یک راه حل برای ارتقا protocol پروتکل بدون ایجاد شکاف ، سازش بین اردوگاه SegWit و اردوگاه Hard Fork 2MB ارائه شده است. این سازش نام های بسیاری دارد – “توافق نامه نیویورک” ، “توافق سیلبرت” ، “SegWit2x” یا “BTC1”.

ایده ساده است – ابتدا SegWit را فعال کنید و سپس در عرض چند ماه هارد فورک را به 2 مگابایت برسانید. شرکت ها و معدن کاران زیادی قبلاً این سازش را امضا کرده اند.

مکانیزم به شرح زیر عمل می کند:

هر معدنچی که توافق نامه را اجرا می کند ، توافق خود را در بلوکی که استخراج می کند نشان می دهد. اگر بیش از 80٪ استخراج کنندگان از این توافق نامه حمایت کنند ، قانون جدیدی وجود دارد که تعیین می کند بلاک نشدن سیگنال برای تصویب SegWit فاقد اعتبار است. اگر این اتفاق بیفتد ، همه استخراج کنندگان برای نادیده گرفتن بلوک های خود شروع به سیگنال دهی برای SegWit می کنند.

معنی – حالت نهایی برای گره ای که از توافق نامه NY پشتیبانی می کند با گره پشتیبانی کننده UASF یکسان است ، فقط شرط فعال سازی متفاوت است. اگر اکثریت کافی معدن کاران از توافقنامه NY پشتیبانی کنند ، UASF بی ربط می شود – همه فقط بلوک هایی را که به SegWit علامت گذاری می کنند استخراج می کنند و هیچ چیز برای آنها غیر معتبر نخواهد بود.

سیگنالینگ برای توافق نامه NY حدود یک هفته قبل از اول آگوست شروع می شود ، تا آن زمان ما خیلی بهتر می دانیم که کجا پیش می رود.

با این وجود ، حتی اگر ما از این انشعاب در اول آگوست در امان نمانیم ، معدنچیان طرفدار توافقنامه نیویورک نیز توافق کرده اند که در اوایل ماه نوامبر یک کار سخت انجام دهند. این ممکن است احتمال جدایی را دوباره باز کند. اگر توافقنامه نیویورک شکست بخورد ، ممکن است در اول آگوست و هفته های بعدی چندین انشعاب مختلف وجود داشته باشد.

خوب حالا باید چکار کنی?

آرام باش. در حال حاضر محتمل ترین سناریو این است که شکافی ایجاد نشود. و حتی اگر وجود داشته باشد ، می توانید با چند مرحله ساده برای آن آماده شوید.

سکه های خود را در کیف پول خود میزبانی کنید با کنترل کلیدهای خصوصی خود ، و از آنها پشتیبان تهیه کنید. این همیشه بهترین روش است ، اما بیشتر نسبت به یک تقسیم احتمالی. اگر سکه های خود را در صرافی نگه دارید ، نمی توانید بگویید که چگونه می تواند تقسیم را کنترل کند یا اینکه آیا می تواند یک حمله مجدد را کنترل کند. نمونه هایی از کیف پول های میزبان خود عبارتند از: Electreum (کیف پول رومیزی) ، Ledger (کیف پول سخت افزاری) ، TREZOR (کیف پول سخت افزاری) و MyCelium (کیف پول موبایل).

اگر شکاف احتمالاً به نظر برسد, از زمان تقسیم ، پرداختی دریافت یا ارسال نکنید تا زمانی که همه چیز روشن شود. دوره عدم اطمینان احتمالاً بین ساعات و روزها خواهد بود که در آن رفتار حتی توصیه شده کیف پولها نیز غیرقابل پیش بینی است. هنگامی که روش های ایمن برای انجام معامله بدون خطر حمله مجدد معرفی می شود ، می توانید ضمن انجام دستورالعمل های لازم ، به معامله برگردید. اگر کیف پول مورد استفاده شما متفاوت از مورد پیشنهادی شما برای استفاده است ، کلید پشتیبان خود را صادر کنید و سپس آن را به یک کیف پول توصیه شده وارد کنید.

فقط روی آنچه می فهمید سرمایه گذاری کنید مبلغی را که می توانید از دست بدهید ، سرمایه گذاری کنید. زمانهای آشفته در پیش است ، با پیش بینی نرخ ارز بیت کوین حتی بیش از حد معمول متغیر است.

به یاد داشته باشید که این یک مسئله بسیار پویا است. حتی اگر به نظر می رسد سازشی حاصل شده است ، اما همیشه می تواند تغییراتی ایجاد کند. با r / بیت کوین و r / BTC برای آخرین تحولات.

Coindesk فقط این نمودار جریان را با خلاصه کردن گزینه های فعلی (فعلی) ایجاد کرده است. شاید به شفاف سازی امور کمک کند.

نمودار جریان مقیاس گذاری

این پست توسط Alon Goll به انگلیسی ترجمه شده است دستورالعمل های انجمن بیت کوین اسرائیل.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me